Sprawdź status przesyłki:

Jak przygotować przesyłkę do transportu na palecie?

Transport przesyłek może przybierać różne formy. W przypadku dużych, gabarytowych produktów konieczne jest wykorzystanie niestandardowych rozwiązań, które gwarantują zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność działania. Jedną z opcji jest przesyłka na palecie. W jaki sposób można przygotować taki pakunek? I jakie środki zabezpieczające warto wykorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak przygotować paletę do transportu?

Podstawą odpowiedniego przygotowania przesyłki do transportu na palecie jest właściwe ułożenie produktów. To ważne, aby nie wystawały one poza krawędzie palety (może to prowadzić do uszkodzeń) oraz by ładunek był umieszczony równomiernie (powinien być stabilny). Duże znaczenie ma również zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pomocna może okazać się folia stretch i taśma pakowa, która zabezpieczy ładunek.

Bardzo ważne jest także odpowiednie oznaczenie przesyłki, tak by była ona łatwo rozpoznawalna dla kuriera. Usprawni to cały proces przekazywania produktów do odbiorcy.

Konieczne jest także pamiętanie o tym, że:

  • towar na palecie musi odpowiadać wymaganiom na całej wysokości i szerokości przesyłki,
  • warto pamiętać, że w czasie transportu przesyłka paletowa poddawana jest różnego rodzaju siłom - towar powinien więc być usytuowany tak, by jego środek ciężkości odpowiadał centralnemu miejscu nośnika,
  • narożniki przesyłki powinny zostać dodatkowo osłonięte odpowiednimi ochraniaczami.

Przesyłka na palecie - o czym pamiętać?

Na uwagę zasługuje fakt, że zabezpieczenie towaru na palecie jest obowiązkiem osoby wysyłającej towar. Kurier może więc nie przyjąć danego zlecenia jeśli pakunek nie został właściwie zabezpieczony i oznakowany. Dodatkowo błędy wynikające z nieprawidłowego przygotowania towaru do transportu nie stanowią podstawy do uzyskania odszkodowania w przypadku jego uszkodzenia.

Praktyka pokazuje, że duży wpływ na poprawne zapakowania produktów ma wybranie odpowiedniej palety. Należy bowiem wybrać konstrukcję wysokiej jakości, wyróżniającą się odpowiednimi wymiarami oraz taką, która jest wytrzymała i dopasowana trwałością do masy produktów.

Wymagane wymiary przesyłki na palecie to 120 na 80 cm. Pozostałe wymiary (120 na 100 cm oraz 120 na 120 cm) są możliwe do wysyłki, ale traktowane są jako palety niestandardowe. Co ważne, jeśli towar wystaje poza obrys, cała przesyłka również liczona jest jako niestandardowa.